• 22 دى 1398 - 11:44

تدوین فرهنگ نامه بزرگ شهروندی برای اولین بار در ایران

شهردار اصفهان گفت: فرهنگ نامه بزرگ شهروندی سردرگمی مردم نسبت به حقوق و تکالیف خود را کاهش می دهد و با زبانی ساده مردم را از آموزش های لازم بهره مند می کند. 

قدرت اله نوروزی در یکصد و نهمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان در مراسم رونمایی از فرهنگ نامه شهروندی اصفهان، اظهار کرد: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان توانست با تعامل میان بخش های مختلف، مطالب پراکنده ای که در حوزه اجتماعی و شهروندی وجود داشت را یکپارچه و در قالب فرهنگ نامه شهروندی تدوین و تهیه کند.

وی ادامه داد: این کار از سردرگمی مردم نسبت به حقوق و تکالیف خود کاهش می دهد، همچنین با زبانی ساده به آموزش هدفمند مردم می پردازد.   

شهردار اصفهان، فرهنگ نامه بزرگ شهروندی را 10 جلد و در 12 موضوع عنوان کرد و گفت: اقدام شهرداری اصفهان برای تدوین چنین فرهنگ نامه ای در کشور سابقه نداشته است و این اقدام برای نخستین بار در ایران در اصفهان صورت گرفت. 

وی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر خواست تا این فرهنگ نامه را مطالعه کنند تا بتوانند نظرات خود را برای اصلاح آن بیان کنند.  

نوروزی از ویرایش نهایی فرهنگ نامه شهروندی برای تبدیل آن به یک یا دو جلد در آینده خبر داد و گفت: پس از ویرایش نهایی، این کتاب در اختیار همه شهروندان قرار می گیرد.

وی از دستاوردهای پژوهشی مدیریت شهری در دو سال اخیر گفت و افزود: دریافت هفت عنوان برتر در یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری (جایزه تهران) از جمله این موفقیت هاست که برای تداوم این موفقیت ها و دستاوردها همچنان نیاز به تعامل و حمایت شورای شهر داریم.    

گفتنی است، فرهنگ نامه بزرگ شهروندی که در 10 جلد و 12 موضوع تدوین شده است در آینده و در قالب یک یا دو جلد در اختیار شهروندان، کلان شهرها، دانشگاهیان، هنرمندان و رسانه ها قرار می گیرد. این فرهنگ نامه مجموعه ای از اطلاعات، قوانین و مقررات و شامل ١٢ موضوع از جمله حوزه حمل و نقل و ترافیک، پسماند، فضای سبز، آتش نشانی، مدیریت خشم، مدیریت هیجان، بهداشت و سلامت عمومی و اخلاق شهروندی است.

همچنین در این آئین از دست اندرکاران تهیه این فرهنگ نامه شهروندی قدردانی و تجلیل شد.

این آئین با حضور اعضای شورای شهر اصفهان، قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان، مرضیه فرشاد مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، حمیدرضا پیرپیران مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان، غفور راستین رئیس مرکز اورژانس استان اصفهان، برزوئیان رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان اصفهان و جمعی از مسئولان شهرداری اصفهان برگزار شد.