• 8 دى 1398 - 15:34

کنترل آلودگی هوا بدون کمک دانشگاه ها موثر نخواهد بود

شهردار اصفهان گفت: دانشگاه می تواند در تحقق پروژه ها و اهداف مدیریت شهری نقش تاثیرگذاری ایفا کند. به طور نمونه برای کنترل آلودگی هوا بدون کمک دانشگاه نمی توان اقدام موثری انجام داد.

قدرت اله نوروزی در نشست با مدیران دانشگاه صنعتی اصفهان برای بررسی زمینه های مشترک برای همکاری، اظهار کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان به سوی توسعه پایدار حرکت می کند و در حوزه فناوری و صنعت یکی از معروفترین دانشگاه های کشور به شمار می رود.

وی ادامه داد: در حوزه بین الملل نیز دانشگاه صنعتی اصفهان به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است و ارجاع به مقالات منتشر شده از سوی محققان دانشگاه صنعتی در مجلات معتبر نشان از اهمیت این دانشگاه دارد.

شهردار اصفهان به نقش دانشگاه صنعتی اصفهان در تشکیل شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان اشاره کرد و افزود: این اقدام دانشگاه از فعالیت های مطلوب پژوهشی، فناوری و آموزشی مطلوب محققان حکایت دارد.

وی با بیان اینکه دستاوردهای تحقیقاتی باید در زندگی مردم ملموس باشد، گفت: محیط پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان، چنین فضایی را فراهم کرده است و می تواند در همکاری های مشترک شهر و دانشگاه از آن بهره برد. بهبود زندگی مردم و کیفی سازی زندگی در شهرها از جمله توانمندی های دانشگاه صنعتی است.

نوروزی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید خارج از فضای دانشگاه هم تاثیرگذار باشند، تصریح کرد: طرح های دانشگاهی علاوه بر موفقیت های علمی، در حوزه ارتقاء سطح زندگی و اصلاح شرایط زندگی هم می تواند کارکرد عملی داشته باشد تا دانشگاه محدود به مباحث صرفا تئوری نشود.

وی به فرصت همکاری با دانشگاه صنعتی اصفهان در حوزه مهندسی معکوس در قسمت هایی همچون قطار شهری اشاره کرد و گفت: استفاده از چنین دستاوردهایی می تواند سرآغاز فعالیت های جدید در شهر و استفاده بیشتر از امکانات باشد. 

شهردار اصفهان ادامه داد: طی مباحثی که در این نشست مطرح شد، دانشگاه صنعتی می تواند در تحقق پروژه ها و اهداف مدیریت شهری نقش تاثیرگذاری ایفا کند که در این زمینه به طور نمونه برای کنترل آلودگی هوا بدون کمک دانشگاه نمی توان اقدام موثری انجام داد.

وی به همکاری شهرداری اصفهان با دانشگاه های صنعتی و اصفهان در خصوص آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: نتیجه تحقیقات تیم های دانشگاهی باید از سوی دستگاه های اجرایی مورد پذیرش قرار گیرد چراکه راهکار برخی مشکلات فقط از سوی دانشگاه و گروه های تحقیقاتی قابل ارائه است.

کمک مؤثر دانشگاه در فناوری های مورد نیاز شهرداری

در ادامه این نشست، سید مهدی ابطحی به رتبه دانشگاه صنعتی در رتبه بندی مجله تایمز اشاره کرد و افزود: طبق اعلام این مجله از سال 2014 این دانشگاه در بین 800 دانشگاه برتر جهان و 100  دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته است.

وی از جایگاه سوم این دانشگاه در ایران در رتبه بندی یو اس نیوز خبر داد و گفت: یکی از اهداف ما در یک دهه آینده دستیابی به مرجعیت علمی آسیا است که این مهم با تربیت دانشجویان با تراز بالای جهانی در حوزه اخلاق و مهارت محقق می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه این دانشگاه حرکت به سوی بین المللی شدن را دنبال می کند، به دستیابی به منابع پایدار مالی و تحقق محیط علمی مبتنی بر کیفیت به عنوان اهداف مهم این دانشگاه اشاره و اظهار کرد: در مرکز نوآوری این دانشگاه تاکنون ۳۱ طرح فناور مورد حمایت قرار گرفته است، همچنین بیش از ۵۰ عضو هیئت علمی این دانشگاه در ۴۵ شرکت دانش بنیان فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: ارائه ایده راه اندازی پارک های علم و فناوری درکشور برای اولین بار، راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه، استقرار مرکز رشد دانشگاه در شهرک، توافق و همکاری نزدیک با شهرک و پیگیری موضوع راه اندازی کریدور علم و فناوری اصفهان از دیگر دستاوردهای این دانشگاه است.

بیش از 26 میلیارد قرارداد ارتباط با صنعت

ابطحی با اشاره به اینکه در سال گذشته دانشگاه صنعتی، ۲۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان قرارداد ارتباط با صنعت داشته که در سال جاری این مبلغ به ۳۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است، بیان کرد: از سال 94 تا کنون ۸۰ پروژه مشترک با شهرداری اصفهان اجرا کرده ایم.

وی افزود: زمینه های همکاری بسیار مناسبی میان دانشگاه و شهرداری اصفهان وجود دارد که از جمله می توان به همکاری در امور بین الملل، حوزه نوآوری، تجاری سازی فناوری، ایجاد پژوهشکده مشترک، همکاری در بخش آموزش های آزاد الکترونیکی و فناوری های مورد نیاز شهرداری اشاره کرد.

گفتنی است در پایان این نشست، معاونان و مدیران شهرداری اصفهان و مدیران پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان به بحث و بررسی در مورد زمینه های همکاری مشترک پرداختند.

استفاده از ظرفیت دانشگاه در حل مشکلات شهری، لزوم کاربردی شدن مقالات علمی و پژوهشی، کمک دانشگاه به ارتقاء حوزه مدیریت پسماند و تبدیل به انرژی های قابل استفاده، مدیریت آب، دوچرخه های برقی، گردشگری، پژوهشکده مدیریت شهری، حمل و نقل، عمران، خدمات شهری و حوزه فضای سبز از مجله مهمترین پیشنهادهای مطرح شده دو طرف برای توسعه همکاری میان دانشگاه صنعتی و شهرداری اصفهان بود.