• 14 اسفند 1399 - 13:02

رونمایی از سند راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع دستی در بحران کرونا از سوی شهرداری اصفهان و دفتر ملی یونسکو

سند بررسی راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع دستی در بحران کرونا در اصفهان از سوی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان رونمایی شد.

با حضور معاون استاندار، معاون فرهنگی شهردار اصفهان،‌ نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان و جمعی از مدیران شهرداری و فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری از سند و پژوهشی تحت عنوان " بررسی راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع دستی در بحران کرونا " رونمایی شد. 

*رفع موانع و مشکلات حوزه صنایع دستی در گرو هم افزایی همه نهادهای استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان در حاشیه نشستی که به همین منظور و همچنین با هدف بررسی راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع دستی اصفهان در بحران کرونا برگزار شد، با بیان اینکه به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از یک کار پژوهشی زیبا رونمایی شد، اظهار کرد: در این پژوهش ابعاد مختلف تاثیر کرونا بر حوزه صنایع دستی مورد مطالعه قرار گرفته است که در نشستی که به همین منظور برگزار شد راهکارهایی در حضور فعالان این صنعت، بخش خصوصی، مدیران شهرداری و ... ارائه و قرار شد تقسیم بندی و برنامه اقدام این مجموعه تهیه شود تا با تقسیم کاری که صورت می گیرد همه مجموعه ها به صورت هماهنگ به سمت افزایش فروش صنایع دستی بروند تا صنایع دستی از رکود خارج شود.  

سید حسن قاضی عسگر تصریح کرد: در این جلسات هماهنگی هایی بین بخش های مختلف مرتبط با حوزه صنایع دستی به وجود می آید و نقش هر بخش تعریف شده و همگی هم راستا در جهت ارتقا صنایع دستی استان و کشور پیش خواهند رفت.  

وی اضافه کرد: امیدوارم نهادهای تصمیم گیر بتوانند به سرعت موانع و مسائل توسعه صنایع دستی را مرتفع کنند تا این صنعت از رکود خارج شود.

*ارائه 100 راهکار و ایده برای احیا و توسعه صنایع دستی اصفهان

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری نیز در این نشست اظهار کرد: طی جلساتی که برگزار شد حوزه های صنایع دستی و صنایع خلاق که در ایام کرونا مورد تهدید و آسیب قرار گرفتند بررسی شد تا راهکارهای برون رفت از مشکلات این حوزه ها مورد مطالعه قرار بگیرد.  

محمد عیدی بر لزوم ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از رکود صنایع خلاق، تاکید کرد و افزود: هویت فرهنگی اصفهان بر دوش فعالان صنایع دستی و صنایع خلاق بوده به همین منظور لازم است این فعالان مورد توجه قرار بگیرند.

*این سند، کاربردی است

وی ادامه داد: تمام همت ما این بوده تا سندی روی میز قرار بگیرد که کاربردی بوده و بتوانیم بر مبنای آن اقداماتی در سطح شهر،‌ استان یا حتی کشور برای حوزه صنایع دستی و صنایع خلاق و گردشگری انجام دهیم.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان پیرامون پژوهش انجام شده در این خصوص گفت: دفتر کمیسیون ملی یونسکو ایران در استان اصفهان با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در راستای رسالت خود در عرصه فرهنگ و هنر استان، ‌پژوهشی را در این مسئله آغاز کردند که نتیجه اولیه آن به چاپ رسیده است. 

وی تاکید کرد: این پژوهش مبتنی بر بررسی مسئله رکود بازار صنایع دستی از چند منظر جامعه شناختی، ‌بازاریابی، مدیریت استراتژیک، تحلیل سوآت و تجارب دیگر کشورهاست که هر منظر به اجمال آمده است.

عیدی ادامه داد: بیش از 100 راهکار و ایده برای احیا و توسعه صنایع دستی اصفهان در این پژوهش ذکر شده که کاربردی ترین آنها با عنوان ایده های کاربردی و زودبازده ارائه شده است.

*لزوم حرکت بر مسیری مبتنی بر ظرفیت های فوق العاده شهر اصفهان

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این نشست، فضای حاکم بر ارکان شهرداری و مدیریت شهری را فضایی مبتنی بر حرکت به سمت واقعیات و ظرفیت های شهر اصفهان ذکر کرد و گفت: امروز نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان بودجه برای اداره شهر اصفهان نیاز است که بخشی از این بودجه توسط منابع عوارض ساختمانی از شهروندان تامین می شود.

نصیر ملت تصریح کرد: شهر برای جبران خدمات و کسری سرانه خدماتی مورد نیاز خود نیاز به منابع مالی دارد که برای تامین این منابع مالی نیاز به بارگزاری های جدید در شهر دارد تا بتواند درآمد کسب کند. این نوع درآمد تا جایی که شهر ظرفیت داشته باشد می تواند ادامه پیدا کند و از یک جایی به بعد شهر تمام می شود و متاسفانه این موضوعی است که در همه شهرهای ایران وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد بارگزاری مازاد بر ظرفیت شهرهای ایران وجود دارد، تصریح کرد: این بارگزاری های مازاد موجب فرار طبقه خلاق از این شهرها به خارج از کشور برای کسب شرایط بهتر شده است.

*لزوم پویایی طبقه خلاق شهر

وی ادامه داد: شهر اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروز ما شاهد تهی شدن شهر از طبقه خلاق شده ایم. شهری هم که از این طبقه خالی شود نمی تواند به آینده ای روشن امیدوار باشد؛ بنابراین باید هر چه سریعتر این مسیر اصلاح شده و به سوی مسیری مبتنی بر ظرفیت های فوق العاده شهر شود.

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در حال حاضر تلاش مدیریت شهری این است که تمرکز خود را بر مسیر توسعه بر مبنای ظرفیت های شهر بگذارد و شاهد این مدعا تصویب چند طرح از جمله طرح اصفهان 2020 با نگاه استفاده از ظرفیت های شهر، طرح توسعه و تقویت صنایع خلاق،‌ توجه جدی و احیای ظرفیت های فرهنگی ملموس و ناملموس و ... بوده تا این طرح ها راهی برای نجات استان باشد.

وی اضافه کرد: جشنواره ونیز نزدیک به 4 میلیون بازدید کننده دارد که این گردشگران حداقل بین دو تا 5 هزار یورو در این شهر هزینه می کنند و در نتیجه 8 میلیارد یورو در این شهر فارغ از خریدهایی که انجام می شود توسط بازدیدکنندگان هزینه می شود که معادل 240 هزار میلیارد تومان صرفا حضور گردشگران برای این شهر عایدی دارد.

ملت گفت: این در حالیست که بودجه شهر اصفهان برای سال 1400 تنها نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان است که به هیچ عنوان با ظرفیت هایی که گردشگری برای شهری مانند ونیز ایجاد می کند قابل مقایسه نیست بنابراین این موضوع نشان می دهد ما تا چه میزان می توانیم از ظرفیت های گردشگری خود استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: هم اکنون توجه مدیریت شهری به این سمت و سو حرکت کرده تا از این ظرفیت استفاده شود و خوشحالیم که بخش های مختلف شهر نیز در این راستا فعالیت های خود را آغاز کرده اند.  

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در صورتیکه صنایع دستی اصفهان حمایت شود اقتصاد اصفهان نجات می یابد. اگر حوزه صنایع دستی موفق باشد و زنده بماند مقدمه ای برای توسعه شهر در همه ابعاد فراهم می شود بنابراین باید کمک کرد تا مطالعات و پژوهش هایی که انجام می شود مورد حمایت قرار بگیرد.

گفتنی است اصفهان اردیبهشت 1400 میزبان اولین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران از سوی شهرداری اصفهان و وزارت میراث فرهنگی است و رونمایی از این سند در آستانه برگزاری این جشنواره، از این منظر اقدامی ویژه و حائز اهمیت است.