• 20 خرداد 1400 - 10:43

نقش ویژه ارتباطات در زمانه کرونا

کرونا نقش ویژه روابط عمومی ها و فعالان حوزه ارتباطات را از همیشه آشکارتر کرد. نقش ضروری و غیرقابل انکاری که شاید در شرایط عادی چندان به چشم نمی آمد اما در جهان درگیر کرونا به شدت مشخص و واضح شد. چراکه شرایط جدید حاکم بر جهان، نوع جدیدی از نیازها و انتظارات را رقم زد، سازمان ها را در شرایطی قرار داد که بخشی از امکانات خود مانند رویدادهای حضوری یا ارتباط چهره به چهره با مخاطب را از دست داده اند و با نوع جدیدی از نیازها، مواجه شدند که روابط عمومی ها و فعالان ارتباطات باید در سریع ترین زمان ممکن و در شرایطی خاص بر آن مسلط شده و پل های جدیدی را بین سازمان و مخاطبان سازمان ایجاد می کردند.

در شرایطی که سازمان ها با ابزارهای همیشگی و گاه سنتی خود امورات روزمره را به پیش می بردند، کرونا آمد و سازمان ها را نیازمند ابزارها، بسترها و رویکردهای جدیدی کرد که برای برخی سیستم ها ناشناخته و مبهم بود اما مخاطب سازمان به شدت به آن ها نیاز داشت تا بتواند با اعتماد و آسایش کامل، مطالبات خود را از سازمان دریافت کند. به همین دلیل فعالان حوزه ارتباطات، نقشی متفاوت و گسترده تر را تجربه کردند. 

در مدیریت شهری اصفهان و حوزه شهرداری اصفهان نیز این اتفاق افتاد و شهرداری اصفهان تلاش کرد در سریع ترین زمان، خدمات خود را با نیازهای مخاطب، وفق دهد و همخوان کند. راه اندازی سامانه های الکترونیک یا توسعه بستر آن ها، پیش بینی رویدادهای مجازی در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و ارتباطی، پیش بینی رویکردهای جدید ارتباطی که بتواند جایگزین برنامه هایی چون ملاقات های مردمی، ارتباط چهره به چهره با شهروندان باشد، تغییر رویکرد برنامه های افتتاحیه، سوق دادن آن ها به سمت قالب های رسانه ای، تغییر روند پاسخگویی ها، اطلاع رسانی ها و ... از جمله این اتفاقات بود که حوزه ارتباطات شهرداری اصفهان به خوبی رقم زد و حتی در مواردی نه تنها فضا را از دست نداد بلکه با ابتکار و خلاقیت، فرصت های جدیدی را خلق کرد. به همه فعالان روابط عمومی و ارتباطات که به ویژه در این شرایط، سخت کوشیده و با احترام به مخاطب، با نوآوری و تلاش، سعی کردند نقش ارتباطات را ویژه تر و پررنگ تر از همیشه خلق کنند تا اهداف سازمان تحقق یافته، رضایت مخاطب همچنان حفظ شده و حتی ارتقا یابد، خداقوت می گوییم و برای همه تلاشگران این عرصه، کامیابی و بهروزی آرزومندم.

قدرت اله نوروزی

شهردار اصفهان

نشریه انجمن روابط عمومی استان، خرداد 1400